Vilniaus TV bokštas - išskirtinis objektas menantis mūsų istoriją
2020-09-08
Vilniaus televizijos bokštas turbūt vienas žymiausių objektų mieste. Ir ne tik dėl įspūdingo aukščio, bet ir dėl istorinių įvykių, kurie buvo svarbūs Lietuvai. Vilniaus TV bokšto statybos pradėtos dar 1974 metais. Bokštą projektavo Vladimiras Obydovas ir du inžinieriai Davidas Basiladzė ir Davidas Dortmanas. Statybos užbaigtos 1981 metais. Beje, vos metais anksčiau durys atvertos Taline pastatytame televizijos bokšte, kuris pramintas mūsų Vilniaus TV bokšto dvyniu. Žinoma, skirtumų jie turi, bet kadangi projektuotojai tie patys, tikrai daug ir panašumų.
Vilniaus TV bokštas - skaičiai
Vilniaus TV bokštas yra net 326 metrų aukščio. Labai įdomus pastebėjimas - kai lauke temperatūra ne žemesnė nei 20 °C bokšto aukštis 326 metrai ir 47 centimetrai, o atvėsus orams ir atkeliavus šalčiams jis susitraukia beveik 16 centimetrų. Bokštas sveria beveik 30 tūkstančių tonų. 165 metrų aukštyje (19 pastato aukštas) įrengtas restoranas „Paukščių takas“. Vilniaus televizijos bokšto restoranas ypatinga vieta norintiems pamatyti Vilniaus panoramą ar pavalgyti debesyse. Jei oras giedras matysite panoramą net 50-ies kilometrų spinduliu. Beje, restoranas nuolat sukasi, jis įrengtas žiedinėje bokšto dalyje. Žinoma, sukasi lėtai, vienas ratas trunka beveik vieną valandą. Tačiau patirtis tikrai neeilinė.
Vilniaus televizijos bokštas yra 8 vietoje Europoje pagal aukštyje. Na, o visame pasaulyje jis užima 26 vietą.
Vilniaus televizijos bokšto restoranas populiari vieta romantiškoms vakarienėms. Argi gali būti kitaip, kai vieta tokia ypatinga? Čia laukia skaniausi patiekalai bei jaukiausia aplinka. O jei lankysitės pirmą kartą, įspūdis išliks dar didesnis.
Įdomus faktas – 1999 metais, birželio mėnesį buvo organizuotas bėgimas į TV bokšto restoraną. Bėgimas skirtas paminėti Radijo dieną. Greičiausiai restoraną pasiekė Petras Pranckūnas, kuris įveikė atstumą per 5 minutes. Iš viso bėgant įveikta net 917 laiptų. Tuo tarpu liftu pakilti į restoraną galima vos per 45 sekundes. Tad Jums kopti tiek laiptelių į viršų tikrai neprireiks.
O štai po žeme yra ištisas duomenų centras. Čia talpinami sistemų šaltiniai bei serveriai, taip užtikrinamas nepertraukiamas darbas. Taip pat įrengta gaisro gesinimo stotis.
Kultūrinis gyvenimas TV bokšte
Pirmiausia turbūt visiems Vilniaus TV bokštas primena ne tik džiaugsmingas akimirkas. Juk 1990 metais, sausio 13 dieną šalia žuvo ne vienas žmogus stojęs ginti laisvės. Dabar čia žmonės renkasi įvairiomis progomis. Dažnai bokštas tampa rekordų siekėjų objektu. 2009 metais garsus šuolininkas Cedricas Dumontas šoko parašiutu nuo TV bokšto.
2000 metais, liepos 6 dieną bokšte buvo iškelta pati didžiausia Lietuvos vėliava. Ji svėrė net 80 kilogramų. Na, o metais anksčiau televizijos bokštą puošė net 326 metrų ilgio tautinė juosta. Ją nuvijo tautodailininkė Birutė Janavičienė.
Kiekvienais metais TV bokštas virsta įspūdinga, stilizuota Kalėdų egle. Tam naudojamos net 32, 170 metrų ilgio girliandos. Tuomet bokštą apšviečia net 6000 lempučių! Skaičiai išties įspūdingi, kaip ir vaizdas.
Šiais metais savo radijo stotis M-1 savo 30-ojo gimtadienio proga nusprendė pradžiuginti klausytojus. Ta proga, bokštas nušvito mėlyna spalva. Taip jis švies iki pat 2020 metų pabaigos. Tad jei lankysitės Vilniuje tamsiu paros metu, būtinai nuvykite pažiūrėti, kaip įspūdingai atrodo mėlynai apšviestas TV bokštas.
Įdomūs faktai apie TV bokštą Vilniuje
Ar galėtoje pagalvoti, kad TV bokštas siūbuoja? Nors viduje to nelabai pajusite, bet pasirodo, kad televizijos bokštas esant didesniam vėjui gali siūbuoti net 3 metrų amplitudėje.
Žiemą į bokštą dažniausiai galima patekti tik per tam skirtą požeminę galeriją. Kadangi ant pastato susiformuoja itin dideli ledai. Jų kritimas pavojingas tiek žmonėms, tiek automobiliams. Tad aplink bokštą tuo metu draudžiama vaikščioti.
Ką galima pamatyti TV bokšte?
Atvykus į Vilniaus televizijos bokštą apsilankyti galima ne tik restorane. Čia rengiamos specialios ekskursijos, kurių metu galima pakliūti į erdves, kurios uždaros visuomenei. Ekskursijos metu pasakojama apie bokšto projektavimą, statymą, įrengimą.
Kylant į viršų tame pačiame aukšte, kur yra restoranas, yra ir apžvalgos aikštelė. Ji uždara. Tačiau iš čia atsiveria kvapą gniaužianti Vilniaus panorama.
TV bokšte galima pakilti ir į atvirą apžvalgos aikštelę. Aikštelė yra net 180 metrų aukštyje. Iš čia atsiveria fantastiškas vaizdas. Tačiau į ją patekti galima tuomet, kai leidžia orai. Esant nepalankioms ar ekstremalioms oro sąlygoms lankytojai gali būti neįleidžiami. Na, o įprastai į ją galima patekti kiekvieną dieną nuo 11 iki 20 val.
Iš TV bokšto pamatysite tokius objektus, kaip spaudos rūmai, prezidentūra, Sportima, Vilniaus universitetas, Užupio angelas, Rotušė, Aušros vartai, Seimas, Trys kryžiai ir daug kitų žymiausių Vilniaus miesto lankytinų objektų.
Nemokamai galite aplankyti antenų parką, kuris įsikūręs visai šalia TV bokšto, lauke. Pirmame bokšto aukšte įsikūręs Laisvės kovų muziejus.
Ką svarbu žinoti keliaujant į TV bokštą Vilniuje?
Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, kad vaikai ir jaunuoliai iki 14 metų vieni į bokštą neįleidžiami. Juos lydėti privalo suaugęs asmuo. Kalbant apie kainas, vaikams iki 4 metų apsilankymas TV bokšte nemokamas. Suaugusiems bilieto kainą 8 - 11 eurų. Galima įsigyti ir šeimos bilietą, taip sutaupysite. Patekti į atvirą apžvalgos aikštelę kainuoja 10 – 13 eurų.
Beje, bokšte galima išsinuomoti ir konferencijų ar restorano sales. Restorano salėje galima organizuoti įvairias asmenines ar oficialias verslo šventes, kitus renginius.
Jei dar neteko aplankyti šio unikalaus ir vienintelio tokio Lietuvoje objekto, viešėdami Vilniuje būtinai pakilkite į bokštą. Čia įdomu tiek vaikams, tiek suaugusiems. Reta galimybė pabūti taip aukštai ir pasigrožėti miesto vaizdais, patirti šiek tiek adrenalino ir pajausti svaiginančio aukščio jėgą. Na, o jei nedrįsite užsukti vidun ir pakilti aukštyn, bent pasivaikščiokite bokšto papėdėje. Iš išorės jis atrodo įspūdingai. Na, o debesuotą dieną tarsi pranyksta debesyse.