Vandens procedūrų svarba organizmui. Nepatikėsite kol neišbandysite!
2020-09-26
Apie vandens svarbą organizmui žino kiekvienas. Tačiau tik mažoji dalis išmano apie vandens procedūrų naudą kūnui, protui, sielai. Tokių procedūrų poveikis žmogaus organizmui įvairiapusis: tai padeda mažinti stresą, gerinti miegą, atsipalaiduoti, gydyti ligas, traumas, atstatyti pervargusį organizmo balansą. Norint patirti vandens procedūrų naudą, nebūtina važiuoti į brangią sanatoriją, nes kartais ir vandens parkas gali pasitarnauti!
Šilto vandens poveikis
Vanduo veikia savo temperatūra ir mechaniškai. Jis pasižymi dideliu šilumos laidumu bei imlumu ir konvekcija, todėl vidutinė vandens temperatūra žmogui yra 25 – 36°C. Būtent tokia temperatūra sužadina parasimpatinę nervų sistemą, plečia kraujagysles, mažina kraujospūdį, gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, stabdo streso ir skydliaukės hormonų sekreciją, atpalaiduoja, ramina, padeda užmigti ir gerina ląstelių aprūpinimą maisto medžiagomis.
Šalto vandens procedūrų nauda
Nors gali pasirodyti keista, tačiau šaltas vanduo taip pat gali puikiai pagelbėti Jūsų gerai savijautai. Ir šį kartą kalbame ne tik apie grūdinimasi jūros ar ežero vandenyje žiemą. Šaltas vanduo aktyvina simpatinę nervų sistemą, siaurina išsiplėtusias kraujagysles, lėtina skrandžio ir žarnyno peristaltiką, skatina skydliaukės hormonų sekreciją, spartina medžiagų apykaitą, gerina smegenų veiklą, didina žvalumą, malšina skausmus ir ramina nervus.
Grūdinimasis: kaip pradėti?
Kaip žinia, grūdinimasis yra vienas iš sveikatos stiprinimo būdų. Taip pat šis metodas leidžia stiprinti pasitikėjimą savimi, didina savigarbą ir atsparumą stresui, nerimui.Grūdinimosi įprotis susiformuoja per maždaug 2-4 mėnesius, o nutraukus procedūras poveikio netenkama per 2 savaites. Padarę pertrauką, net ir labai užsigrūdinę asmenys vėl turėtų pradėti nuo švelnesnių, paprastesnių procedūrų.
Taigi, kaip pradėti?
Apsipylimas vėsiu vandeniu yra numeris vienas grūdinimosi metodas, kuris padės pratintis prie tikrojo šalčio. Iš pradžių vandens temperatūra gali būti apie 30º C, vėliau apsipilama vis vėsesniu vandeniu. Čia į pagalbą gali ateiti ir kontrastinis dušas (apsiliejimas tai šiltu, tai vėsiu vandeniu).
Jeigu bijote itin šalto vandens, neskubinkite savęs, nes tai sukels papildomo streso. Jei norėsite, priprasite pamažu. Svarbu po šalto dušo gerai nusausinti kūną, bet netrinti odos. Jeigu po to netampa vėsu, jeigu oda šiek tiek įraudo, tai yra požymiai, jog termoreguliacijos mechanizmai „įsijungė“ ir kitą kartą apsiliejimas vėsiu vandeniu gali būti ilgėlesnis. Jeigu po procedūros darosi vėsoka, reikia padaryti keletą pratimų, kurie padėtų sušilti.
Gydomosios vonios galia
Gydomoji vonia yra tokia vandens procedūra, kurios metu organizmas visiškai ar dalinai panardinamas į vandenį. Pagal temperatūrą vonios skirstomos į šaltas – mažiau kaip 20 ºC, vėsias – 20–34 ºC, indiferentines –35–37ºC, šiltas – 38–39ºC bei karštas – 40ºC ir daugiau. Karštos vonios rekomenduojamos tik visiškai sveikiems žmonėms!
Gydomųjų vonių pagrindinė ir svarbiausia savybė – kraujotakos gerinimas. Gerėjant kraujotakai, geriau deguonimi aprūpinami tiek sveiki, tiek pažeisti audiniai, dėl to greičiau vyksta medžiagų apykaita ir organizmas sveiksta po įvairių ligų, traumų. Be to, šilumos poveikis pasižymi raumenis atpalaiduojančiu, nuskausminamuoju poveikiu.
Povandeninis masažas
Povandeninis masažas yra kombinuota hidroterapijos procedūra, kuri gerina kraujotaką, audinių mitybą, sąnarinio skysčio išsiskyrimą ir apykaitą, atpalaiduoja raumenis, nuskausmina. Jo poveikyje padidėja sąnarių ir stuburo paslankumas, suminkštėja ir tampa elastingesnės sąaugos, pagerėja kraujotaka, medžiagų apykaita audiniuose, greičiau atsistato prarastos funkcijos.
Baseinas ir kineziterapija
Dėl natūralių vandens savybių, tokių kaip plūdurumo, klampumo, hidrostatinio slėgio ir taip toliau, kineziterapija baseine ypač naudinga pacientams, siekiantiems susigrąžinti sveikatą po patirtų traumų, patyrusiems insultą, besiskundžiantiems nugaros ar sąnarių skausmais.
Judėjimas yra vienareikšmiškai pagrindinis geros sveikatos šaltinis, todėl traumų ir įvairių sveikatos problemų gydymas judesiais yra priimtinas kiekvienam. Vandenyje kūno svoris sudaro tik 30 % svorio sausumoje. Tai reiškia, kad sumažėja apkrova sąnariams, raiščiams, sausgyslėms, raumenims. Stebint ir patariant kineziterapeutui ar treneriui, galima didinti arba mažinti atliekamo pratimo greitį, taip reguliuojant vandens pasipriešinimą.
Baseine atliekami pratimai padeda ne tik kūnui, bet ir protui. Po sporto baseine – atsipalaiduojama, nusiraminama, pašalinamos neigiamos mintys.
Taigi, vandens nauda organizmui, kūnui ir sielai yra nepaneigiama. Tad norintys ne tik atsipalaiduoti ar pabėgti nuo rūpesčių, bet ir išsigydyti užsisenėjusias ligas, problemas, turėtų keliauti į baseinus, pirtis, SPA procedūras, sanatorijas ar vandens parkus. Na, o iš bėdos tiks ir dušas ar vonia namuose!