TOP 7 lankomiausi Lietuvos dvarai
2022-04-16
Lietuvos dvarai tampa vis didesniu traukos centru lankytojams. Dvarai Lietuvoje jau senai nebe ta vieta, kurioje galima apsilankyti tik kaip muziejuje. Jie modernėja ir prisitaiko prie visuomenės poreikių - juose rengiamos įvairios šventės, parodos, koncertai, teatralizuoti pasirodymai. Daugelyje galima ir apsistoti, poilsis dvaruose jau nieko nenustebins. Paruošėme Jums TOP 7-uką lankomiausių Lietuvos dvarų. Sužinosite, kurie Lietuvos dvarai gražiausi ir ką įdomaus juose galima nuveikti.
Pakruojo dvaras
Pakruojo miesto pakraštyje stūkso didelis dvaro kompleksas. Tai vieta, kuri pritraukia daugybę lankytojų ir turistų ne tik iš Lietuvos, bet ir viso pasaulio. Dvaro įkūrėjas tijūnas M. Vakavičius. Dvaras labai senas, rašytiniuose šaltiniuose jis minimas dar 1531 metais. Per tą laiką Pakruojo dvarą valdė ne viena šeima.
Iki 1817 metų visi dvaro pastatai buvo iš medžio, tik po to statyti mūriniai. Dabar vienas gražiausių Pakruojo dvaro akcentų - dviejų aukštų rūmai, kuriuos puošia įspūdingos kolonos, arkos, vazos. Anksčiau dvaras buvo vieta, kurioje buvo laikomos meno kolekcijos. Dvaras vienu metu veikė net kaip žemės ūkio technikumas, o vėliau žemės ūkio kadrų kvalifikacijos kėlimo mokykla. Dvaro praeitis iš ties įdomi ir spalvinga. Tačiau tam, kad pajustumėte šio dvaro dvasią ir didingumą būtina apsilankyti.
Dabar dvare veikia viešbutis, restoranas, organizuojami įvairūs renginiai. Dvaras kasmet stebina originaliomis parodomis ir festivaliais - kiniškų žibintų, gėlių skulptūrų ir kitomis. Kiekvieną savaitgalį čia vyksta teatralizuoti pasirodymai, dvaras tarsi atgyja, o Jus pasitinka pats baronas!
Pakruojo dvare galima ne tik susipažinti ir pačiam patirti dvarišką gyvenimą, bet ir pasimėgauti SPA paslaugomis. Dvaras kviečia nakvynei su SPA. Į nakvynės kainą dvaras įtraukia ir tokias pramogas, kaip kinas. Įdomiausia tai, kad kiną žiūrėsite Vėjo malūne įrengtame kino teatre.
Bistrampolio dvaras
Bistrampolio dvaras – unikali, išskirtinė vieta Panevėžio rajone esančiame kaimelyje Kučiai. Dvaras itin svarbus šio krašto žmonėms, todėl jis puoselėjamas, prižiūrimas ir pritraukia tikrai daug lankytojų. Bistrampolio gyvuoja net nuo XV amžiaus pabaigos. Dvaras turi sąsajų ir su Lenkija, todėl dažnai lankytojų atvyksta ir iš šios šalies.
Iki 1940-ųjų metų dvarą valdė Bistramų šeima. Tačiau po 1940 metų dvaras nacionalizuotas. Po to prasidėjo dvaro nykimo etapas. Tačiau iki šių dienų išliko tiek dvaro rūmai, tiek dar 10 jo ansambliui priklausančių pastatų. Dvaro teritorijoje buvo sodinamas parkas. Dar iki 2000 metų dvaras turėjo naujus šeimininkus, tačiau jo priežiūrai dėmesio nebuvo skirta. Dabar dvarą globoja VšĮ „Jaunimo integracijos galimybių centras“. Dvaro ansamblis atgijo, nutiestas kelias, įrengtos aikštelės automobiliams, išvalyti tvenkiniai, o parkas ir vėl džiugina besilankančius žmones. Vasaros metu dvare vyksta jau tradicinis Bistrampolio festivalis.
Su kiekvienais metais dvaras tampa vis lankomesnis ir patrauklesnis, atliekama vis daugiau rekonstrukcijų ir kitų dvaro puoselėjimo darbų. Dvare veikia puikus viešbutis, restoranas, įrengta koncertinė salė, salės seminarams. Norintiems aktyvaus poilsio įrengtas sporto aikštynas, o vežiminėje SPA centras. Dvaro parke atrasite ir nedidelę koplytėlę, kurioje veikia knygnešystės muziejus.
Bistrampolio dvaras mielai laukia nakvynei su maitinimu ir SPA paslaugomis. Tai puiki proga pamatyti savo akimis prikeltą paveldo objektą naujam, šiuolaikiškam gyvenimui.
Grafo Zubovo dvaras
Grafo Zubovo dvaras – tai dar vienas saugomas paveldo objektas, kuris rekonstruotas, tačiau išsaugotas autentiškumas. Dvaras yra Šiaulių rajone, Bubių gyvenvietėje. Dvaras pastatytas XIX amžiuje. Dabar čia veikia viešbutis, restoranas, teikiamos SPA paslaugos. Tai vieta, kuri atokiau nuo miesto šurmulio, apsupta ramybės. Dvare Jūsų laukia išskirtinis dėmesys, jaukumas, ir puikus aptarnavimas. Ši vieta gal kiek kuklesnė nei kiti dvarai savo ansambliu, tačiau artimesnė namų jaukumui.
Viešint dvare būtinai aplankykite ir netoliese esantį Girnikų piliakalnį. Nuo jo atsiveria nuostabūs vaizdai, ypač pasitinkant ar palydint saulę. Visai čia pat tyvuliuoja ir Bubių tvenkinys, kuris dar vadinamas Šiaulių jūra.
Grafo Zubovo dvare praleiskite parą be streso. Tai specialiai skubantiems sukurtas pasiūlymas su patogia nakvyne, garine pirtimi, baseinu, vakariene, pusryčiais ir atpalaiduojančiu masažu. Leiskite sau dvariškai pailsėti ir pabėgti nuo miesto šurmulio.
Paliesiaus dvaras
Paliesiaus dvaras stūkso rytų Lietuvoje, Paliesiaus kaime, Ignalinos rajone. Tai ypatingas dvaras, kuris išgyveno tikrai daug, tačiau dabar tai viena patraukliausių sveikatos turizmo vietovių visoje Europoje.
Pats dvaras iš ties senas, dar XVII amžiuje jį įsigijo grafas Tyzenhauzas. Tyzenhauzų šeima buvo vieni pirmųjų dvaro šeimininkų, tačiau su laiku keitėsi tiek šeimininkai, tiek ir dvaras. XIX amžiuje dvaras klestėjo, plėtėsi, atsirado daugiau pastatų. Beje, įdomu tai, kad labiausiai buvo rūpinamas ne gyvenamuoju pastatu, jo statyti niekas neskubėjo. Kai dvarą valdė broliai Kublickiai, jie itin rūpinosi ūkiu, jo plėtojimu. Dvaras buvo tapęs itin svarbiu Lietuvos ūkio ir kultūros sklaidos centru.
Tačiau XIX amžiaus viduryje ir XX amžiaus viduryje dvaro klestėjimas baigėsi. Keitėsi savininkai, o su laiku dvaras buvo nacionalizuotas. Sovietmečiu sunyko dvaro pastatai, o turtai buvo išvogti.
Dabar dvaras yra rekonstruotas, kiek įmanoma atstatyti pastatai ar išsaugotos tam tikros jų dalys. Dabar čia veikia Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinika, yra įsikūręs viešbutis, restoranas, veikia mini SPA, parduotuvėle. Dvaras nuolat stebina savo lankytojus koncertais bei renginiais. Ypač išpuoselėtas dvaro parkas, įrengti sveikatingumo takai.
Paliesiaus dvaras siūlo romantišką nakvynę dviems. Būsite apgyvendinti prabangiame Ekonomo akmens name, pasimėgausite pusryčiais, vakariene, sūkurine vonia, pasivažinėsite dviračiu, apsilankysite kino vakaruose. Prisiliesite prie gyvos istorijos, pasimėgausite jaukia aplinka, tyru oru ramybe. Čia laikas tarsi sustoja ir skubantis pasaulis aplink pranyksta.
Taujėnų dvaras
Taujėnų dvaras minimas nuo XVI a. antrosios pusės. XVIII a. pab. dabartinius Taujėnų dvaro rūmus pastatė grafas Benediktas Morikonis. Klasicistinio stiliaus rūmus ir parką projektavo italų kilmės architektas Pjetras de Rosis. Taujėnų dvaro parkas sukurtas angliškuoju stiliumi, jo didžiausia vertybė – seni ąžuolai. Parkas užima apie 25 ha plotą, atkurti tvenkiniai su kaskadomis.
Po Antrojo pasaulinio karo Taujėnų dvaras buvo naudojamas tarybinio ūkio reikmėms. Iki mūsų dienų išlikę rūmai, kurių interjeras buvo sunaikintas karų ir pokario metais. Autentiški išlikę tik rūsiai. Ilgą laiką Taujėnų dvaro sodyba buvo apleista.
Tačiau dabar dvaras prikeltas naujam gyvenimui – sutvakyti rūmai ir parkas, restauruotas svirnas.
Taujėnų dvaras kviečia poilsiui ir dvariškoms pramogoms su nakvyne. Čia bent trumpam pamiršite kasdienį šurmulį, atsigręšite į praeitį ir, keliaujant istorijos vingiais, ne tik susipažinsite su Taujėnų dvaru, bet ir pasimėgausite įsimintinu poilsiu. Jūsų lauks ne tik išplėstinė ekskursija su gidu po dvarą, bet ir vienas prestiziškiausių žaidimų pasaulyje – golfas. Dvare dera senųjų laikų dvasia, šiuolaikinė estetika, čia kiekvienas atras ramybę, jaukumą bei malonų aptarnavimą.
Dvarčėnų dvaras
Alytaus rajone, Dvarčėnų kaime įsikūrusi kaimo turizmo sodyba - „Dvarčėnų dvaras“. Tai puiki galimybė pailsėti atokiame gamtos prieglobstyje. Dvaras pastatytas ant Suvingio ežero kranto. Čia Jūsų laukia jaukumas ir ramybė. Dvare laukia jaukūs ir moderniai įrengti kambariai su langais į ežero pusę. Čia taip pat lauks pirties malonumai bei pramoginė žvejyba. Dvare kiekvienas galės stabtelėti ir atsipalaiduoti po visos dienos darbų, rūpesčių ir įtempto skubėjimo.
Raudondvario dvaras
Dar vienas dvaras, kurį būtina aplankyti ir pamatyti – Raudondvario. Raudondvario pilies dvaras – tai dar XVII amžiaus statinys. Dvaras stovi nuostabioje vietoje - Nevėžio dešiniajame krante. Vienas svarbiausių Raudondvario ansamblio akcentų - pilies rūmai su bokštu. Be šių rūmų ansamblyje yra arklidės, ledainė, oranžerija. Dvaro teritorijoje buvo atsodinti gėlynai ir želdynai. Dabar čia vyksta įvairūs koncertai, šventės, įsikūręs Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras, menų inkubatorius, mobili teatro ir koncertų salė. Be to, tai itin mėgstama vieta vestuvių ar krikštynų fotosesijoms.
Kone kiekviename Lietuvos mieste ar jo apylinkėse rasite įspūdingą dvarą, kuris mena mūsų istoriją, sukuria magiją ir traukia savo paslaptimis. Pažinti savo istoriją naudinga, įdomu ir tikrai verta. Ne kasdien tenka vaikščioti toje vietoje, kur kažkada gyveno kunigaikščiai, baronai. Vieni dvarai priima nakvynei, kiti kviečia tiesiog pasigrožėti ekspozicijomis ir išpuoselėta aplinka, dar kiti kviečia į išskirtinius kultūrinius renginius. Žinoma, yra ir apleistų dvarų, kurie neturėjo progos prisikelti naujam gyvenimui. Todėl būtina puoselėti tai, ką turime. Kiekvienas dvaras mena tam tikrą mūsų istorijos laikotarpį, atskleidžia, kaip gyveno to meto žmonės.