Geradovana.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtiniausiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas UAB "Gera dovana". Pakeisti ar atnaujinti pasirinkimus gali atlikti čia Slapukų politika.
Patvirtinti pažymėtus
4.85 vertinimas (daugiau nei 8000+ atsiliepimų) Nemokamas keitimas ir pristatymas nuo 29 € Galioja 12 mėn. Įmonėms D.U.K. Pardavimo vietos Pagalba
Dovanų čekio savitarna

Šuolis parašiutu - ką būtina žinoti?

2020-09-09

Šuolis parašiutu - ką būtina žinoti?

Nors kai kuriems žmonėms šuolis parašiutu, virve ar kitos ekstremalios pramogos atrodo pernelyg baugiai, kai kuriems tai gyvenimo svajonė. Turbūt net ir savo draugų tarpe atrastumėte ne vieną, kuris tyliai svajoja apie šuolį parašiutu, laisvę ir pasipriešinimą gravitacijos jėgai. Tai tokia pramoga, kuri reikalauja drąsos, didelio noro ir tinkamo pasiruošimo. Todėl jei dar neteko šokti parašiutu, bet vis svajoji tai padaryti, būtinai paskaityk. Pasidalinsime svarbiausia informacija, kurią būtina žinoti prieš pirmąjį šuolį.  

Parašiutų sportas - istorija

Pirmiausia susipažinkite su parašiutu sportu ir jo istorija. Pirmasis istorijoje šuolis parašiutu buvo atliktas parašiuto išradėjo André-Jacquesas Garnerino dar 1797 metais, spalio 22 dieną. Jis išbandė parašiutą šokdamas iš vandenilio baliono, kuris buvo beveik 1000 metrų aukštyje. Šuolis atliktas Paryžiuje. Žinoma, pirmasis parašiutas tikrai nepriminė šiuolaikinių parašiutų, be to, nebuvo niekur įdėtas ir neturėjo specialaus žiedo išsiskleidimui.  

Pirmasis specialus laisvo kritimo šuolis atliktas 1919 metais, Leslie Irvin. Tačiau iki tol, dar 1914 metais Džordžija Broadwick taip pat atliko laisvą kritimą. Vis tik tai nebuvo planuotas šuolis, šokti privertė aplinkybės nutikus nelaimei.  

Parašiutų sportas ar tiesiog šuoliai parašiutu imti plačiau naudoti tik tuomet, kai tai nusprendė padaryti kariuomenė. Parašiutas buvo puiki priemonė skrendant lėktuvuose ar balionuose. Tai tapo ekstremalių situacijų išsigelbėjimo priemone, taip pat karių pristatymo į kovos laukus priemone. Tačiau su laiku šuoliai parašiutu ėmė dominti vis platesnę visuomenės dalį. O jau 1952 metais šuolis su parašiutu pripažintas tarptautine sporto šaka.  

Aštuntame dešimtmetyje parašiutų sportas itin išpopuliarėjo, kai inžinierius Boll Booth sukūrė greito išskleidimo parašiutą paremtą trijų žiedų sistema.  

Parašiutai JAV naudojami itin plačiai. Žmonės ne tik aktyviai užsiima parašiutų sportu, bet ir pritaiko juos įvairiose gyvenimo situacijose. Žinoma, šiais laikais kariuomenėje jie taip pat reikalingi ir naudojami. Tačiau be to, JAV parašiutus naudoja net ugniagesiai. Tokiu būdu jie gali greitai dislokuotis didelių gaisrų vietose.  

Parašiutų sportas yra laikomas itin ekstremaliu sportu, kuriame visuomet išlieka šiek tiek rizikos, be to, jis suteikia daug adrenalino.  

Parašiutų sportas Lietuvoje 

Lietuvoje parašiutų sportas nėra toks populiarus, kaip JAV, tačiau entuziastų tikrai netrūksta. Turime net ir Lietuvos parašiutų sporto federaciją. Parašiutininkai nuolat stengiasi atlikti rekordinius šuolius ar savo įspūdingais šuoliais paminėti svarbias datas mūsų valstybei. Štai 2002 metais Baltijos šalių parašiutininkai per Juodojo kaspino dieną (rugpjūčio 23 dieną) pagerbė susikibę net keturių kilometrų aukštyje. Tuo pačiu buvo siekiama ir rekordo.  

2007 metais parašiutininkai suformavo net 34 žmonių žiedą. Toks įspūdingas šuolis buvo atliktas Karaliaus Mindaugo motorizuotajame pėstininkų batalione Panevėžio mieste.  

Dar vienas įspūdingas Lietuvos rekordas - didžiausia parašiutininko ore išskleista vėliava. Tai buvo mūsų šalies vėliava, kuri iš viso buvo net 302,7 kvadratinių metrų. Ją 2019 metais išskleidė parašiutininkas Vytautas Gustaitis. Buvo minimas Lietuvos aviacijos šimtmetis.  

Šuolis parašiutu - rūšys 

Šuolis parašiutu dažniausiai įsivaizduojamas paprastai ir turbūt retai kas pagalvoja, kad šuoliai gali būti skirtingi, kaip ir parašiutų rūšys. Būtų galima išskirti kelias pagrindines kategorijas: tandeminis šuolis, šuolis kupolo formos parašiutu, šuolis sparno tipo parašiutu. Papasakosime kuo jie skiriasi vienas nuo kito, tuomet bus lengviau žinoti, ko galima tikėtis kiekvienu atveju.  

Tandeminis šuolis parašiutu  

Tandeminis šuolis vienas geriausių pasirinkimų darant tai pirmą kartą. Laisvą kritimą patirsite itin lengvai. Be to, pasiruošimui prireiks vos 15 – 20 minučių. Instrukcijų metų paaiškinama, kaip reikia elgtis lėktuve, ką daryti sukausčius baimei, ką daryti leidžiantis ir kaip pasiruošti nusileidimui. Šuolis atliekamas su instruktoriumi, todėl tai vienas geriausių pasirinkimų tiems, kas nori šokti, tačiau šiek tiek bijo.  

Šokama specialiu, sparno tipo parašiutu, tačiau jis stipresnis ir tvirtesni bei labai didelis. Juk turi atlaikyti vienu metu net du žmones. Pasiruošus lėktuvu kylama į  3 kilometrų aukštį. Tuomet šokama iš lėktuvo ir Jūsų laisvas kritimas prasideda. Krentama beveik 200 kilometrų per valandą greičiu, tačiau vos pusę minutės. Maždaug 1,5 kilometrų aukštyje instruktorius išskleidžia parašiutą, na, o tuomet kelias minutes ramiai leisitės žemyn. Teliks mėgautis nuostabiu vaizdu iš viršaus. Šuolis su instruktoriumi leidžia jaustis daug saugiau, tai sukelia mažiau streso.  

Šuolis kupolo formos parašiutu  

Šuolis kupolo formos parašiutu leis patirti vėl kitokius įspūdžius. Pirmiausia turėsite išklausyti jau ilgesnį instruktažą, kuris trunka 1,5 valandos. Instruktorius paaiškins kaip elgtis su parašiutu, ką daryti šokant, iššokus ir kaip nusileisti. Šuolis kupolo tipo parašiutu atliekamas be instruktoriaus. Tačiau nerimauti dėl neverta.

Parašiutas išsiskleidžia automatiškai. Be to, šokama iš 800 metrų aukščio. Parašiutas išsiskleidžia praėjus kelioms sekundėms po šuolio iš lėktuvo. Šuolis tokio tipo parašiutu tinka net ir pirmą kartą šokantiems.  

Šuolis sparno tipo parašiutu  

Pasiruošimas šuoliui sparno tipo parašiutu užima ne vieną valandą. Turite išklausyti instruktažą, kurio metu paaiškinama teorija, rodomi video, supažindinama su visomis galimomis situacijomis, mokoma kaip elgtis tam tikru metu, kaip valdyti parašiutą ir kaip teisingai nusileisti. Išklausius visą instruktažą pasiruošiama šuoliui. Kilsite lėktuvu į 1 kilometro aukštį. Iš lėktuvo šoksite mokomuoju sparno tipo parašiutu.

 

Parašiutas išsiskleidžia pats, tad neteks jaudintis dėl to, kada jį reikėtų išskleisti. Tokio tipo parašiutai saugūs, be to, jais galima ne tik leistis, bet ir sklęsti pirmyn, o tai leidžia nusileisti ten, kur norite Jūs. Taip pat nereikėtų išsigąsti, kad šoksite vienas. Leistis Jums padės instruktorius, kuris instrukcijas perduos radijo pagalba. Tad teliks pasiduoti nuotykiui ir nugalėti savo baimę.  

Ką svarbu žinoti šokant parašiutu?  

Yra tam tikrų dalykų, kurie svarbūs ruošiantis šokti parašiutu. Pirmiausia žinoma turėtumėte įvertinti tai, ar Jūs tikrai tam pasiruošę ir nugalėsite aukščio baimę pakilus į dangų. Svarbi ir Jūsų sveikatos būklė, šokti gali tik sveikatos sutrikimų neturintys asmenys. 

Šokti gali asmenys, kurie nesveria daugiau nei 100 kilogramų. Tačiau kiekvienu tokiu atveju instruktorius sprendžia individualiai. Įvertinama galima rizika. 

Šuolis parašiutu - nuo kiek metų?  

Taip pat svarbu žinoti, kad šokti gali asmenys nuo 14 metų. Tačiau 14 – 18 metų jaunuoliams būtinas tėvų sutikimas, o idealiu atveju palyda. Šuolis parašiutu yra ekstremali pramoga, todėl jaunesni asmenys ir negali to daryti be tėvų leidimo.  

Kokia apranga reikalinga šokant parašiutu?  

Svarbiausia, kad apranga nevaržytų Jūsų, būtų patogi ir laisva. Avėti reikėtų sportinę, tvirtą avalynę.  

Kada atliekami šuoliai?  

Šuoliai parašiutu dažniausiai atliekami savaitgaliais. Vasaros metu šuoliai gali būti vykdomi ir paprastą darbo dieną. Dažniausiai apie tai praneša paslaugos teikėjai. Įprastas šuolių parašiutu sezonas prasideda birželio mėnesį ir kartais tęsiasi iki pat spalio mėnesio. Tačiau net ir atvykus šokti, tą pačią dieną gali tekti palaukti, kol oras taps palankesnis šuoliui. Būna atvejų, kai tenka laukti net ir iki vakaro. Kiekvieną kartą vertinamos oro sąlygos. Jos itin svarbios sėkmingam šuoliui parašiutu. Taip užtikrinamas saugumas ir malonus šuolis be jokio streso.  

Kiek kainuoja šuolis parašiutu?  

Šuolio parašiutu kaina priklauso nuo parašiuto tipo, paslaugos teikėjo. Tačiau kainos dažniausiai svyruoja nuo 70 iki 175 eurų. Žinoma, toks kainų skirtumas tikrai nereiškia, kad šokdami pigiau gausite prastesnį parašiutą. Nes tikrai yra manančių ir taip. Tandeminis šuolis vienas brangiausių, tad jo kaina visuomet vidutiniškai sieks apie pusantro šimto eurų. Šuolis sparno tipo parašiutu kainuos maždaug 70 eurų. O štai šuolis kupolo tipo parašiutu gali kainuoti net ir dešimčia eurų pigiau nei sparno tipo parašiutu. Bet kuriuo atveju tai pramoga, kuri verta kiekvieno išleisto euro. Neišdildomi įspūdžiai lieka visam gyvenimui, o neretai norisi ir pakartoti šuolį dar ne kartą.  

Kur atliekami šuoliai parašiutu?  

Lietuvoje turime tikrai ne vieną vietą, kur galima šokti parašiutu. Šuolis parašiutu Vilniuje gali būti atliekamas Vilniaus parašiutininkų klube. Čia galite išbandyti tandeminį šuolį, šuolį sparno tipo parašiutu. Šuolis parašiutu Klaipėdoje gali būti atliekamas Klaipėdos parašiutininkų klube „Klaipėdos aviaeskadrilė“. Šokti parašiutu galite ir Marijampolėje Sasnavos aerodrome. Kauno parašiutininkų klubas taip pat kviečia nugalėti baimę aukščiui. Šuolius parašiutu organizuoja Šiaulių parašiutininkų klubas bei Mažeikių aeroklubas.  

Kaip matote, Lietuvoje turime ne vieną vietą, kur galima patirti adrenaliną, nugalėti save ir patirti nepakartojamas emocijas. Jausmas šokant parašiutu tikrai neapsakomas. Todėl jei vis dar šuolis parašiutu gyvena Jūsų svajonėse, nieko nelaukite. Išbandykite viską, ką duoda gyvenimas. Tik leisdami pildytis savo svajonėms patirsite tikrą džiaugsmą ir laimę.  

 

Atgal