Kaitavimas: ką reikėtų žinoti?
2019-08-17
Jėgos aitvarai (kaitavimas) – jauna, tačiau labai greitai populiarėjanti sporto šaka. Jos entuziastų netrūksta ir Lietuvoje, o smagiausia, kad pas mus sąlygos tam yra kone idealios! Ne tik turime puikių vandens telkinių, bet ir tinkamą klimatą. Kol kažkas niurzga dėl vėjuotų dienų, kaituotojai tik ploja rankomis, čiumpa įrangą ir lekia skrosti bangų ir oro!
Jei norite išbandyti šią pramogą, siūlome prieš tai šiek tiek pasiskaityti apie tai, ką verta žinoti, prieš pirmąjį kaitavimą.
Jėgos aitvarai pradedantiesiems
Kaitavimas jūroje, kai yra tinkamas vėjas, profesionalams yra smagiausia pramoga ir pats tinkamiausias gyvenimo būdas. Labiausiai patinka pačios ekstremaliausios sąlygos – kai lyja lietus, dangus tamsus, aplink ošia didelės bangos ir ruonis taikosi įkąsti į koją. Tačiau, pradedantiesiems, tai pernelyg ekstremalu, todėl pradėkite nuo paprastesnių sąlygų: užtenka tik stipresnio vėjo ir nedidelių bangų.
Prieš pirmą kartą išbandant šią pramogą, siūloma išklausyti specialius kursus, kurie tikrai pravers. Juos siūlo, nes kelios specialios mokyklos pajūryje, tad pasirinkimas išties nemažas. Kursų metu sužinosite viską ką reikia, prieš lipant ant įrangos. Vienus geriausių kaitavimo kursų siūlo IKO Kite center.
Kaitavimo kursai ir kainos:
Pažintinis kaitavimo kursas: Vėjo langas, Mokyklinio jėgos aitvaro pilotavimas
Laikas: 1 val. Kaina : 45 EUR
Vienos dienos pradedančiojo kaituotojo kursas: Vėjo langas, mokyklinio jėgos aitvaro pilotavimas, tikro jėgos aitvaro paruošimas ir valdymas.
Laikas: 3 val. Kaina: 130 EUR
Dviejų dienų „almost done“ kursas: Vėjo langas, mokyklinio jėgos aitvaro pilotavimas, tikro jėgos aitvaro paruošimas ir valdymas, jėgos aitvaro valdymas vandenyje ir plaukimas ant pilvo („bodydrag“), pirmieji bandymai ant kaitlentės.
Laikas: 6 val. Kaina: 250 EUR
Pilnas trijų dienų savarankiško kaituotojo kursas: Vėjo langas, mokyklinio jėgos aitvaro pilotavimas, tikro jėgos aitvaro paruošimas ir valdymas, jėgos aitvaro valdymas vandenyje ir plaukimas ant pilvo („bodydrag“), savarankiškas plaukimas į vieną pusę (gabesniems į abi puses).
Laikas: 9 val. Kaina: 350 EUR
Jėgos aitvarai
Kas tie jėgos aitvarai? Jėgos aitvarai (kaitai) yra ekstremali vandens sporto šaka. Čia kaitavimo, jėgos aitvarų megėjas ar profesionalas, yra traukiamas vėjo vandens paviršiumi ant banglentės arba kaitlentes. Šiandien jėgos aitvarai tampa vis saugesni dėl pokyčių aitvaro dizaine, saugumo sistemų ir profesionalių tarptautinio lygio kaitavimo instruktorių bei kursų apie, kuriuos jau minėjome.
Jėgos aitvarų rūšys:
- Pripučiami jėgos aitvarai: Bow, C, Hibridai ir Delta. Pastaba: Labiausiai tinkami naudojimui vandenyje.
- Nepripučiami jėgos aitvarai: Opened cell, closed cell. Pastaba: Labiausiai tinkami naudojimui sausumoje.
Na, ir dar šiek tiek apie aitvarų dydžius. Jėgos aitvarai matuojami kvadratiniais metrais, taigi jų dydžiai gali būti nuo 0.7 kv.m iki 21 kv. Logiška, jog esant silpnesniam vėjui reikalingas didesnis kaitas ir esant stipresniam vėjui mažesnis. Tačiau reikalingiausi aitvaro dydžiai yra 7-12 kv.m. Norint kaituoti prie įvairaus stiprumo vėjo reikėtų turėti 2-3 jėgos aitvarus.
Kaitavimas: Svencelė
Svencelė – ko gero žinomiausia kaitavimo vieta Lietuvoje. Tai puiki vieta kaitavimui, su idealiai lygia pievele jėgos aitvaro paruošimui ir pakėlimui, plačiu krantu išėjimui į vandenį ir toli nuo kranto mažu gyliu.
Svencelėje veikia daug kaitavimo mokyklų, dirba kaitavimo įrangos parduotuvės, yra galimybė užsisakyti nakvynę konteinerinio tipo nameliuose, pavalgyti ar atsigerti ten veikiančiame restorane.
Kaitavimas – tai absoliučios laisvės pojūtis. Jėgos aitvaru gali tiesiog keliauti jūros pakrante iš taško A į tašką B, raižyti bangas, atlikti aukštus šuolius ar išdarinėti sunkiai suvokiamus triukus. Jėgos aitvarą galima panaudoti ir sausumoje su kite-bagiais ar kite-riedlentėmis. Svencelė tam ideali vieta, dėl itin lygios pievos. Čia galite, šia pramoga užsiimti ne tik vasarą, bet ir žiemą. Viskas ko reikia – vėjas.
Kaitavimo sportas nereikalauja išskirtinio fizinio pasiruošimo ar ištvermės. Net ir fizinių jėgų nereikia daug, svarbiausia yra technika, kuri išlavinama praktikuojantis ir gerai leidžiant laiką vandenyje.
Vėjo stiprumas kaitavimui
Kaitavimas yra galimas tik esant vėjui, kuris turi būti tam tikros krypties ir stiprumo. Mokiniai mokomi prie 5–10 m/s stiprumo vėjo, kai nėra didelių gūsių. Savarankiškai pradėjusiam plaukioti pradedančiajam kaituotojui, pasirinkus tinkamo dydžio jėgos aitvarą, saugiausias vėjas būtų 6–9 m/s.
Vėjo stiprumo pasimatavimui galima naudoti nešiojamą vėjo greičio matuoklį. Naudojant tokį įrenginį, reikėtų įvertinti, kad priklausomai nuo vietovės, vandenyje vejas gali būti stipresnis nei krante.
Apytikslų vėjo stiprumą galima nustatyti ir pagal aplinką (bangas, plevėsuojančias vėliavas, linkstančius medžius ir t.t.). Jei vandenyje matoma daug bangų su baltais purslais vėjo stiprumas jau siekia 6 m/s arba daugiau.
Tinkama vėjo kryptis kaitavimui
Labai svarbu yra suprasti kaip vėjas pučia kranto atžvilgiu. Tikrinant vėjo prognozę, tam tikroje kaitavimo vietoje, reikia nepamiršti, kad svarbus yra ne tik stiprumas, bet ir kryptis. Vienoje kaitavimo vietoje vakarų vėjo kryptis gali būti ideali, o kitoje kaitavimas prie tokios krypties tiesiog neįmanomas.
Idealiausias kryptis galite matyti nuotraukoje:
Taigi, jei išties norite išbandyti kažką ekstremalaus ir naujo – kaitavimas yra geriausias pasirinkimas. Ši sporto šaka – saugi, nereikalaujanti didelio fizinio pasiruošimo. Svarbiausia yra drąsa bei didelis noras. Tad kviečiame išbandyti tai, kas pakels Jus ant sparnų!