Geriausi lietuviški filmai, kurie verti Jūsų dėmesio
2020-10-15
Lietuviški filmai tampa vis populiaresni ir tai puikiai parodo paskutinių metų skaičiai. Štai dar 2018 metais lietuviškų filmų žiūrimumas sudarė beveik 30 % kino teatruose rodomų filmų. Tai paskatino lietuvių kūrėjus sukurti jų dar daugiau. Lietuviai mielai žiūri tiek komedijas, tiek dramas ar kitokio žanro filmus, sukurtus Lietuvoje. Kokie gi lietuviški filmai TOP žiūrimiausi? Skaityk ir rinkis, ką pažiūrėti tamsiais ir lietingais rudens vakarais. Geriausių lietuviškų filmų sąrašas iš ties platus.
Lietuviški filmai – komedijos
Lietuviai iš ties mėgsta kurti komedijas. Situacijos kuriamos paprastos, tačiau gyvenimiškos ir priverčiančios juoktis net didžiausią paniurėlį. Lengvam vakarui siūlome pažiūrėti geriausias lietuviškas komedijas, kurios susilaukė daugiausiai žiūrovų dėmesio kino teatruose!
„Melagiai“ (lietuviški filmai 2018). Tai prieš du metus sukurta komedija, kurioje tikrai kiekvienas atrasime savo veikėją. Filmo metu pagrindiniai veikėjai ne tik patenka į komiškas, kartais itin nepatogias situacijas, bet ir pamatoma, kad visi turime kelias savo puses. Viena, kurią norime parodyti, kita, kurią slepiame ir tikimės, kad niekas jos nepamatys. Šioje istorijoje pasakojama apie vieną šeimą ir du skirtingus brolius, kurie su šeimomis parvyksta namo švęsti Kalėdų. Vienas brolis sėkmingas, kitas tikras nevykėlis. O prieš pat šventes paaiškėja, kad vienas brolių jau senai susitikinėja su kito brolio žmona. Ir kai šeimos susitiko metu jie nori papasakoti apie savo santykius, išaiškėja dar viena tiesa - jų tėvai planuoja skirtis. Tuomet viskas pasisuka vėl kitu kampu.
Komedija „Melagiai“ lengva, tinkanti tuomet, kai nesinori žiūrėti rimtų filmų ir tiesiog pasijuokti iš gyvenimiškų situacijų.
„Importinis jaunikis“ (lietuviški filmai 2019). Tai daug simpatijų susilaukęs filmas, kuris kino teatruose pasirodė 2019 metais. Pasakojama apie jauną, gražią merginą Kotryną, kuri parvyksta namo į Lietuvą su savo būsimu jaunikiu - prancūzu Fransua. Tėvai be galo džiaugiasi ir ruošiasi jaunikio sutiktuvėms, planuoja vestuves. Tačiau viskas apsiverčia aukštyn kojomis, kai jie pamato jaunikį - jis egzotiškos išvaizdos vaikinas, kuris sunkiai kalba lietuviškai. Fransua su džiaugsmu nori įsilieti į šeimą, o tuo tarpu Kotrynos tėvas visomis išgalėmis stengiasi jo atsikratyti. Daugybė linksmų situacijų, bet ar pasibaigs jos vestuvėmis?
„Pats sau milijonierius“ (lietuviški filmai 2019). Tai dar viena populiariojo režisieriaus Tado Vidmanto komedija. Šį kartą istorija sukasi apie Donatą, kuris vadovauja viešbučiui, turi sužadėtinę ir džiaugiasi turtais. Staiga jis sužino, kad į Lietuvą parskrenda jo tėvas su savąja sužadėtine ir nori pamatyti, kaip Donatui sekasi. Deja, prieš pat atvykimą jį palieka sužadėtinė, o ir neturi jis namo, kokį išvysti tikisi tėvas dovanojęs daugybę pinigų. Tuomet Donatas paprašo pagalbos savo viešbučio darbuotojos ir draugų. Tėvui surengiamas tikras spektaklis, kuris nebuvo toks sėkmingas.
Nors tai gali pasirodyti paprasta komedija, be jokios minties, iš tiesų taip nėra. Filmo gale puikiai pavaizduojama, kad turtai, arogancija ir paviršutiniškumas nieko neatneš. Tuomet liksi vienišas, o Tave sups netikri draugai.
„Tarp mūsų mergaičių“ (lietuviški filmai 2018). Turbūt tikrai esate matę 2000-ųjų metų filmą „Ko nori moterys?“. Jei dar nematėte, pažiūrėkite lietuvišką komediją „Tarp mūsų mergaičių“. Čia laukia moteriškos paslaptys ir pasiplepėjimai, kai negirdi vyrai. O apie ką pasikalbėti moterys turi visuomet. Filmas apie šešias drauges, kurios nusprendžia kartu praleisti savaitgalį SPA centre. Moterys senai nesimatė, todėl susitikus laukia ne tik draugiški pokalbiai, bet ir senos nuoskaudos. Atrodo įprasti moterų pašnekesiai virsta pykčiais ir mergaitiškas poilsis tampa ne tokiu maloniu, koks buvo planuotas.
„Moterys meluoja geriau. Robertėlis: antroji banga“ (lietuviški filmai 2020). Naujausi lietuviški filmai dar net nepasirodė kino teatruose, bet apie juos jau kalba. Viena naujausių komedijų, kurią netrukus išvysime kino teatruose, tai pirmojo pasakojimo apie Robertėlį tęsinys. Šį kartą jis su savo žmona grįžta po medaus mėnesio, bet dėl netikėtos situacijos jie išsiskiria ir Robertui tenka nemenkas iššūkis atrasti savo žmoną. Tie, kas yra tikri „Moterys meluoja geriau“ serialo gerbėjai, šią komedija tiesiog privalo pamatyti.
Populiariausi lietuviški filmai
Lietuviški filmai tai ne tik komedijos. Mūsų režisieriai sukūrė daug puikių rimtų filmų, dramų, kai kurie jų paremti istorija ar populiariomis knygomis. Tad kurie jų verčiausi Jūsų dėmesio?
„Čia buvo Saša“ (lietuviški filmai 2018). Tai be galo artima tikram gyvenimui istorija apie šeimą, kuri niekaip negalėjo susilaukti vaikų. Jie nusprendžia įsivaikinti mergaitę, tačiau atvykus į globos namus paaiškėja, kad įvyko klaida. Vietoje mergaitės jų laukia 12 metų berniukas Saša. Globos namų vadovė pasiūlo kartu su juo praleisti bent vieną dieną. O diena tikrai nelengva ir kupina įvairių iššūkių. Tačiau ji pakeičia visų trijų gyvenimus ir priverčia sau užduoti itin sudėtingus, gyvenimiškus klausimus. Beje, šis filmas puikiai tiks pažiūrėti kartu su savo vyresniais vaikais.
„Išgyventi vasarą“ (lietuviški filmai 2018). Tai filmas, kuris skirtas tikrai ne kiekvienam žiūrovui. Jis skirtas mėgstantiems gerą, tikrą kiną. Filmas pripažintas geriausiu Baltijos šalių filmu ir susilaukė daugybė pasaulyje. Filmas be galo šviesus, o jame kalbama apie itin svarbius gyvenimo dalykus. Viena iš veikėjų - psichologė. Ji sutinka nuvežti į kliniką prie jūros du jaunuolius. Vaikinas Paulius, kuris turi bipolinį sutrikimą ir mergina Justė - užsisklendusi ir nenorinti bendrauti. Ką ši vasaros kelionė jiems duos? O gal tai žingsnis link pasveikimo? Šiltas ir jaukus filmas, kuriame parodoma, kad šiame pasaulyje viskas įmanoma.
„Valstybės paslaptis“ (lietuviški filmai 2019). Mėgstantiems dokumentinius filmus ir besidomintiems Lietuvos įvykiais, politika, tikrai būtina pamatyti šį filmą. Tai dokumentinė kino juosta apie savo kadenciją baigusią Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tai moteris, kuri buvo aptarinėjama kone dešimt metų. Per savo dvi kadencijas ji susilaukė iš ties daug dėmesio. Vieni ją vertino neigiamai, kiti palaikė ir didžiavosi. Dokumentiniame filme pasakojama apie svarbiausius Lietuvos įvykius per dešimt metų.
„Pasmerkti. Kauno romanas“ (lietuviški filmai 2019). Pirmasis Ramūno Rudoko, kaip režisieriaus kurtas filmas. Beje, ar žinojote, kad jis sukurtas pagal tikrus faktus? Gyvenimiška istorija apie jaunus vaikinus, kurie dėl vienos beprasmiškos klaidos susigriovė visą savo gyvenimą ir per akimirką tapo žiauriausiais nusikaltėliais. Būdami dar visai jauni vaikinai jie norėjo atkeršyti senyvam kaimynui, kuris nunuodijo jų auginamus karvelius. Jie padega kaimyno duris. Tačiau netikėtai kyla nevaldomas gaisras ir žūva nekalti žmonės, tarp jų ir vaikas. Visi sėda į kalėjimą ilgiems metams, o išėję iš jo jau nebemoka gyventi įprastai. Tad kelias grįstas nusikaltimais tampa jų kasdienybe. Ir nors atrodo, kad sėkmė juos lydi, viskas pradeda griūti dėl moters. Taip po truputį jų gyvenimai subyra į šipulius. Filmas ne tik rodo nusikaltėlių gyvenimą, bet ir parodo, kad bet kokie veiksmai mūsų gyvenime turi atsaką. Ir kartais jis negailestingas.
„Purpurinis rūkas“ (lietuviški filmai 2019). Kad žydų gyvenimas buvo sunkus tikrai žinome iš istorijos ir kai kurių žmonių atsiminimų. Filme pasakojama jauno Lietuvos žydo ir partizanų vado istorijos. Jie abu myli tą pačią merginą. Bet tai ne vienintelė problema. Jaunasis žydas sužino, kad būtent šis partizanų vadas atsakingas už jo tėvų mirtį. Filme sprendžiamos iš ties sudėtingos moralinės dilemos. Norima parodyti, kad nesvarbu, kokios tautybės, kurioje pusėje bebūtų žmogus, jis yra tik žmogus. Be to, filme nagrinėjama ne tik moralė, bet ir atkuriama Lietuvos istorija, to meto įvykiai.
„Pirmieji kovotojai su mafija“ (lietuviški filmai 2019). Tai dar vienas dokumentinis filmas vertas dėmesio. Filmas – tai sunkaus kūrybinio darbo, faktų analizavimo, pokalbių su „Šeštojo skyriaus“ kriminalinės policijos pareigūnais. Filme grįšite atgal į tuos laikus, kai šalį valdė aršios kriminalinės grupuotės. Filme tikri pasakojimai, pareigūnų kasdienybė ir sunki kova su nusikaltėliais. Išvysti galima ne tik pasakojimus, bet ir tikrus, archyvinius kadrus iš pirmųjų sulaikymų. Be to, filme įvykius pasakos ne tik garsiojo skyriaus pareigūnai, bet ir vienos Kauno grupuotės šulas. Filmą verta pamatyti ir susipažinti su tikrais įvykiais, kurie iš tiesų vyko ne taip ir senai.
„Partizanas“ (lietuviški filmai 2020). Tikra, istoriniais įvykiais paremta istorija – dokumentinis filmas. Juo nusikelsite į okupacijos laikus. Pasakojama apie Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno - Ryto istoriją. Šalies okupacija jį slegia ir jis palikęs savo šeimą traukiasi į mišką, kur stos į mūšį už savo šalies laisvę. Vienintelis ir geriausias jo draugas – ginklas. Buvęs ūkininkas, jis tampa vienu iš aktyviausių pasipriešinimo kovų vadu. Parodoma, kaip stipriai jis tikėjo, kad Lietuva bus laisva, kaip visomis jėgomis už tai kovojo atsisakęs asmeninio gyvenimo. Žmogus, iki paskutinės savo gyvenimo akimirkos kovojęs už laisvę ir tikėjimą.
„Tarp pilkų debesų“ (lietuviški filmai 2018). Galbūt teko skaityti Rūtos Šepetys romaną „Tarp pilkų debesų“? Net jei ir neskaitėte, šis filmas turėtų Jus įtraukti. Filme vaizduojami turbūt vieni skaudžiausių įvykių Lietuvoje - žmonių trėmimas į Sibirą. Ši istorija apie penkiolikos metų merginą Liną, kuri turi daug svajonių ir ateities planų. Deja, visi jie sugriūva vos per naktį. Ji kartu mama ir brolių su kitais grūdami į gyvulių traukinio vagoną. Taip jie iškeliauja į Sibirą. Prieš išsiskiriant su tėvu ji įsimena jo žodžius, kuriais jis liepė piešti viską, ką ji mato. Taip gyvenimas Sibire atvaizduojamas jos piešinių dienoraštyje. Čia matomas skausmas, sunki kasdienybė, šaltis, alkis ir tragiškos gyvenimo sąlygos. Tačiau net ir tokios sąlygomis žmonės išliko vieni kitiems žmogiški, stiprūs ir kovojantys su žiauriu savo likimu.
„Second Hand“ (lietuviški filmai 2019). Tai filmas apie emigrantus Anglijoje. Jame pasakojama tikroji dėvėtų drabužių kelio į parduotuves istorija. Jame pažinsite kelis skirtingus herojus ir iš tiesų žiaurią nematomą emigrantų kasdienybę. Tai dokumentinė komedija, su savotišku prieskoniu. Pasakojama apie didelius verslo tinklus, kurie įsuka paprastą emigrantą į baisų gyvenimą. Dėvėti drabužiai ne tik renkami iš žmonių, bet ir vagiami iš labdarai skirtų konteinerių. O visa tai daro žmonės, atvykę ieškoti geresnio gyvenimo ir tikėdamiesi užsidirbti. Deja, vadovaujantys verslui juos palieka tik didelėse skolose. Viskas panašu į vergovę. Kai žmogus neturi kur dėtis ir kaip pabėgti nuo visko, kas vyksta.
„Operacija „O2“ (lietuviški filmai 2020). Kino teatruose dar nepasirodęs, bet jau pristatytas brangiausias Baltijos šalių bendras filmas. Jį bendromis jėgomis kūrė Estija, Lietuva, Latvija ir Suomija. Tai istorinis filmas apie šnipus. Laiku sugrįšite į 1939-uosius, kaip rugpjūti nužudomas estų karinės žvalgybos agentas. Jis vadovavo antisovietinės žvalgybos skyriui. Be to, sužinoma, kad Hitleris su Stalinu pasirašė paktą, kuriuo susitarė dėl Europos pasidalinimo. Atskleidžiama, kaip viskas vyko ir specialiasios tarnybos jau žinojo, kad kilus karui Baltijos šalys bus okupuotos. Greitai išsiaiškinama, kad žvalgyboje dirba dvigubas agentas. Kas jis tenka aiškinti geriausiam agentūros agentui. Tačiau jo veiksmai ir persekiojanti praeitis sukels dar didesnius politinius žaidimus. Filmas tikras detektyvas ir įtraukiantys šnipų žaidimai. Be to, čia pasakojama ir Baltijos šalių istorija, svarbiausi pasaulio įvykiai, kuriuos skaitėme istorijos vadovėliuose.
Lietuviški filmai vaikams
Vaikams atrasti lietuviškų filmų ar filmukų tikrai sudėtinga. Turbūt populiariausi ir vieninteliai besiorientuojantys į mažuosius žiūrovus - animuotukas.lt. Jų kurti lietuviški animaciniai filmukai – tai trumpi pasakojimai, gerai žinomos pasakos. Kūrėjai stengiasi kurti tokius filmukus, kurie skatina vaikų kūrybiškumą, draugiškumą, pažinimo jausmą, yra pamokantys. Siekiama kurti filmukus vaikams, kuriuose nėra smurto ar kitokios neigiamos informacijos. O tai be galo svarbu, kadangi jau vaikystėje formuojasi svarbiausios vaiko vertybės.
Kalbant apie lietuviškus filmus galima pagirti lietuvių režisierius, kurie populiarina mūsų šalį visame pasaulyje. Vieni filmai gal būt atrodys kiek lėkšti, tačiau didelė dalis verti dėmesio ir turėtų būti pamatyti. Nemažai lietuviškų filmų siejami su mūsų istorija, tikrais įvykiais, o tai tik dar labiau paskatina juos pažiūrėti ir pažinti savo krašto didvyrius. Filmuose nagrinėjamos moralinės temos, paliečiamos ir šiuolaikiniams žmonėms aktualios problemos. Be to, ypatingai gera aktorių vaidyba ne mažiau prisideda prie filmų sėkmės. Nemažai lietuvių aktorių taip pastebimi ir pasaulinio lygio režisierių.