Geradovana.lt puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydamas(-a) toliau sutinki su būtiniausiais slapukais. Taip pat gali sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Duomenų valdytojas UAB "Gera dovana". Pakeisti ar atnaujinti pasirinkimus gali atlikti čia Slapukų politika.
Patvirtinti pažymėtus
4.85 vertinimas (daugiau nei 8000+ atsiliepimų) Nemokamas keitimas ir pristatymas nuo 29 € Galioja 12 mėn. Įmonėms D.U.K. Pardavimo vietos Pagalba
Dovanų čekio savitarna

6 patarimai: kaip išvengti prieššventinio streso?

2018-12-25

6 patarimai: kaip išvengti prieššventinio streso?

Metuose, tikriausiai, yra tik viena tokia išskirtinė naktis, kurią galima vadinti Žaibiško Virsmo naktimi. Ne, tai ne Kūčių naktis ir netgi ne Naujųjų sutikimas. Be abejonės, šios naktys taip pat turi virsmo ir magijos prieskonį. Tačiau neturi žaibiško panikos prieskonio.

Žaibiška naktis mus aplanko lapkričio 2-ąją. Dar vakare romiai degame žvakeles ir lankome kapus, o lapkričio 3-iosios rytą mus jau žadina Kalėdų giesmės. Prekybos centruose, vitrinose, gatvėse, TV ir radijo reklamose. Pažadina taip stipriai, kad dar apsimiegojusią akį sutraukia nervinis tikas, o plaukai nenumaldomai stojasi piestu. Lygiai taip, kaip po žaibo trenksmo...

Kas? Ką? Kodėl?.. Juk kątik buvo vasara! Op – ir jau leidžiamės į pakalnę streso rogėmis… Kaip tyčia – pats darbymetis – kada ieškot kalėdinių dovanų? Opapa – dar vienas status kalnelis ir streso rogės įgauna pagreitį… Tokias vidines dramas išgyvena bene kiekvienas – sąmoningai ar ne. Tačiau ar verta? Šventės turėtų teikti džiaugsmą – šviesų ir natūralų. O jų artėjimas – džiugų laukimą. Tad kaip padėti sau mėgautis laukimu ir patirti kuo mažiau prieššventinio streso? Keli praktiški patarimai.

1. Planuokite laiką

Laiko planavimas padeda ne tik prieš šventes, tačiau būtent prieššventiniu laikotarpiu šis įgūdis itin praverčia ir nereikalingą panikavimą pakeičia koncentruotu laiko išnaudojimu.

Jei galite bent daugmaž numatyti savo darbo krūvį savaitės eigoje, lengvesnės dienos vakarą skirkite ramybei namuose ir susidėliokite prioritetus. Juk iki Kalėdų reikia ne tik dovanomis pasirūpinti – taip pat reikia ir dirbti, ir paskirstyti finansus, o juk ir toliau norisi užsiimti mėgstama veikla po darbo ar sportu, o kur dar šventinių drabužių paieškos, kalėdiniai vakarėliai darbe, vaikų darželiuose ir pan. Tad svarbu suplanuoti laiką tiems papildomiems dalykams, kurie prisideda prie jau ir taip kasdien daromų – ir apmąstyti, kiek kam laiko prireiks.

Prioritetų dėliojimas svarbu ir todėl, kad tuomet, kai laiko trūksta, tampa daug aiškiau, ko galbūt galima atsisakyti. Na pvz., galbūt būtinų maisto prekių galima nusipirkti visai savaitei ir po darbo nebegaišti laiko parduotuvėje, o skirti jį vaiko karnavalinio kostiumo siuvimui ar dovanų idėjų paieškoms internete.

2. Darykite sąrašus

Kad ir koks senas ar atsibodęs būdas tai būtų, jis išties veiksmingas. Visų pirma, atsikratote nereikalingo papildomo nerimo, kad galbūt kažką galėjote pamiršti. Antra, darydami sąrašus pagal anksčiau minėtus prioritetus, į savo dienotvarkę įvedate nuoseklumo, tad viskas tarsi susidėlioja į reikiamus stalčiukus. Kitaip tariant – streso lygis sumažėja maždaug dvigubai.

Susidarius sąrašą „Dalykai iki Kalėdų“, vertėtų išskirti atskirą sąrašą dovanoms, t. y. žmonėms, kuriuos norite pasveikinti. Visiškai visų pasveikinti tikrai neįmanoma, tad šis sąrašas padės išsigryninti, kiek dovanų iš tikrųjų reikės, kiek maždaug pinigų reikės joms skirti ir galbūt netgi palengvins dovanų idėjų paieškas – juk kartais prieš akis matant vardą, nesąmoningai pagalvojame, ką tas žmogus mėgsta ar iškyla paskutinio susitikimo prisiminimas, kurio metu jis užsiminė apie savo svajonę… Kitaip tariant, toks sąrašas padeda nuolat palaikyti smegenis aktyvias.

3. Užsirašykite idėjas

Taigi, kalbant apie nuolat aktyvias smegenis… Dovanų idėjų galite rasti bet kur ir bet kada, tik reikia atidžiau stebėti. Aplinką, žmones – viską, kas Jus supa. Per vieną sekundę kartais prabėga milijonai minčių, kurių tarpe būna tikrai nuostabių idėjų. Tačiau apsisukame ant kulno ir net nepajuntame, kad mintis „o, čia gera idėja, reikės ją panaudoti“ pasimiršta reaktyviniu greičiu. Tad užrašų knygelė ar nedidelis lapelis kišenėje – tikras išsigelbėjimas.

O jei dar nešiositės vardų sąrašą, kilusią dovanos idėją iš karto galėsite priskirti kažkuriam žmogui. Dviguba nauda ir tikras laiko taupymas! Kuo anksčiau sudarysite sąrašą ir jį pradėsite nešiotis su savimi, tuo mažiau streso patirsite. Neskubant atsiranda daug daugiau erdvės kūrybiškumui – Jūs tiesiog gyvenate įprastai, o svarbių žmonių sąrašėlis visur eina kartu su Jumis. Taip pasąmoningai daugiau galvojate apie tuos žmones ir siejate juos su kasdienybėje gimstančiomis idėjomis.

4. Venkite didžiųjų prekybos centrų

Masinė psichozė prasideda masinėse vietose. Būtent tokios vietos ir yra visi didieji prekybos centrai. Prieššventiniu laikotarpiu čia ne tik trigubai padaugėja žmonių, bet pradeda sklisti šimtai skirtingų kalėdinių melodijų ir vaivorykštės spalvomis mirksėti kas antra stiklinė vitrina.

Kalėdiniai papuošimai ir melodijos tikrai nuteikia šventiškai. Tačiau tik tada, kai jais sukuriama harmoninga aplinka. Tokią galite pasidaryti namuose. O atvykus į chaotišką, itin triukšmingą ir skubėjimo kupiną prekybos centrą, visų pirma, pavargsite jau per pirmąsias 10 minučių (Kaip čia prasilenkti su 20 žmonių, kurie eina tiesiai į mane...), o antra – perimsite visuotinį streso jausmą. Juk mes – žmonės – bendra atmosfera mus veikia visuomet.

Į didžiuosius prekybos centrus verta važiuoti tik tada, kai jau tiksliai žinote, ko Jums reikia (geriausia, su parduotuvių ir dovanų sąrašu). Juk gyvename XXI amžiuje – internete iš anksto galima pasižiūrėti, kur galima surasti reikalingą daiktą.

5. Mąstykite paprasčiau

Stresas labai dažnai kyla dėl dalykų, kurių mes sąmoningai netgi nesuvokiame. Pvz., nuo nejučia įsisavinto suvokimo, kad šventės būtinai turi būti švenčiamos taip, kaip švenčiate visada ir ne kitaip, kad dovanas būtinai turite pirkti už solidžią sumą, nes kitu atveju atrodys, jog neparodėte pakankamai atsidavimo ir meilės ar kad visi jau pradėjo ruoštis šventėms, o Jūs dar ne... Galima tęsti ir tęsti.

Tačiau trumpam atsitraukite ir pažvelkite į viską iš šalies. Juk visa tai – tik įsitikinimai ir požiūris į gyvenimą. Kas gi iš tiesų svarbiausia per šventes? Ogi žmonės. Tie, kuriuos matote kasdien ir tie, kuriuos sutinkate tik per šventes, taip pat tie, su kuriais pabūti vis maža laiko ar tie, kuriuos pažinote tik šiais metais. Visa kita – smulkmenos, kurios padeda sukurti dar daugiau šilumos. Tačiau juk puikiai žinote, kad didžiausią šilumos kiekį skleidžiate Jūs patys ir Jus supantys žmonės.

Tad neapkraukite savęs sunkiomis ir labai dažnai ne tokiomis reikšmingomis dilemomis, kaip pvz., kaip spėti pagaminti būtent 12 patiekalų ar iškepti triaukštį tortą Kalėdoms, kaip nupirkti tinkamas dovanas trečios eilės tetai ar kur rasti šilkinę šventinę suknelę rytojaus kalėdiniam darbo vakarėliui...

Žvelkite giliau ir tuo pačiu paprasčiau – visi švenčių atributai primena vaikystę ir sukuria šio metų laikotarpio išskirtinumą, tačiau šventės tikrai nebus liūdnesnės ar prastesnės, jei ant Kūčių stalo bus 6 gardūs patiekalai vietoj dvylikos ar trečios eilės tetai padovanosite mielą šokoladinį Kalėdų Senelį ir stiprų apkabinimą. Juk didžiausios dovanos slypi Jūsų viduje.

6. Išsimiegokite

Tai netgi svarbiau nei maistas. Miegant ne tik fiziškai pailsite, bet taip pat atsistato Jūsų nervų ląstelės, apdorojami visi dienos įvykiai ir potyriai, susikristalizuoja patirtys. Ne veltui sakoma, kad ryte galva – daug šviesesnė. Milžiniški informacijos kiekiai išbalansuoja ir sukelia chaosą galvoje, o kur dar kasdieniai darbai, santykiai ir... emocinis artėjančių švenčių svoris. Viso to nepavyks apdoroti be kokybiško miego.

O miego kokybę pagerinsite kasdien eidami miegoti panašiu metu, vakarais sumažindami naudojimąsi elektroniais prietaisais, prieš miegą neprisivalgydami ir nusiraminimui pasirinkdami trumpą meditaciją ar skyrelį mėgstamos knygos.

Kokybiškas miegas – tai didesnis atsparumas stresui, produktyvumas ir kūrybiškumas, geresnė nuotaika ir tiesiog didesnis pasitenkinimas šia akimirka. O tai reiškia, kad prieššventinis laikotarpis jau reikš nebe stresą, o galimybę pasidžiaugti pačiu laukimu, kuris ir yra tikroji švenčių pradžia.

Atgal